Po Shfletoni tek: DESERTE - USHQIM

POGAÇE TË HAPURA

POGAÇE TË HAPURA

Përbërësit 1 gote ujë i vaket 2 gota qumësht i vaket 1 gote vaj vegjetal 1 luge te gjelles maje 1 vezë 2 luge te gjelles sheqer 1 luge kripë 8 gota miell Hapat Majën e derdhni në një enë...
MAKARONA ME SALCË DOMATESH DHE PERIMESH

MAKARONA ME SALCË DOMATESH DHE PERIMESH

Përbërësit për 4 persona 400 gr makarona pene 400 gr domate konservë, në kubikë ose të plota 1 thelb hudhër Gjysmë qepe të kuqe 1 spec djegës 3 lugë gjelle ullinj të zinj Kripë Vaj...
ËMBELSIRË E SHPEJTË

ËMBELSIRË E SHPEJTË

Koha e përgatitjes: 50 minuta Për 10 persona Përbërësit: 4 vezë, 6 filgjana sheqer, 2 gota kos, 3 filgjana vaj, 4 filgjana miell, 1 pluhur për pjekje 10 lugë gjem, 100g çokollatë për...
SHIJE E MEDITERANIT: OMËLETË PORTUGEZE

SHIJE E MEDITERANIT: OMËLETË PORTUGEZE

Omëleta e magjishme me aromë Mediterani, të cilën akoma nuk e keni provuar. Përbërësit: ▪ 45 g bakalaro ▪ 1 litër qumësht ▪ 3 lugë vaj ulliri ▪ 2 lugë qep të grira hollë ▪...
MINI KEKA

MINI KEKA

Përbërësit 2 vezë 1 gote sheqer gjysme gote vaj vegjetal gjysm gote qumësht 1 Pluhur pjekje miell 2-3 lugë të gjellës kakao Hapat Vezët dhe sheqerin e përziejmë mire, pastaj ia shtojmë...
BISKOTA ME FRUTA MALI

BISKOTA ME FRUTA MALI

Përbërësit 250 ml ajkë e ëmbël 250 gr mascarpone (krem djathi) 250 gr djath i freskët pa kripë 100 gr sheqer 1 sheqer vanilje 300 gr biskota me kakao 400 gr fruta mali të ngrira ose vetëm...
KOFSHË PULE ME PATATE

KOFSHË PULE ME PATATE

Përbërësit 1 pako kofshe pule Për sos 1 luge te gjelles salcë e specave 2 luge te gjelles vaj vegjetal 2 luge ujë 1 hudhër kripë dhe piper i zi biber i kuq 2 patate Hapat Përbërësıt e...
KUNGELLESHA ME KAÇKAVALL

KUNGELLESHA ME KAÇKAVALL

Përbërësit 2-3 kungulleshka 1 tas majdonoz te fresket 1 tas koper 1 gote miell misri 2 vezë gjysme gote te çajit vaj vegjetal Biber i zi biber i kuq kripë PËRMBI kackavall Hapat...
KËTO USHQIME JU SHPËTOJNË LËKURËN NË STINËN E VERËS

KËTO USHQIME JU SHPËTOJNË LËKURËN NË STINËN E VERËS

Çokollata, vaji i ullirit dhe boronicat, por edhe beta karotene që gjendet te karotat, apo edhe acidet yndyrore që gjenden te salmoni, apo boronicat. Këto janë ushqimet me bazë antioksidante,...
RECETË: VEZË TË PJEKURA ME QUMËSHT

RECETË: VEZË TË PJEKURA ME QUMËSHT

Përbërësit: 4 vezë 2 lugë gjelle gjalpë 1 gotë qumësht 1 lugë gjelle miell misri 1/8 lugë caji pluhur pjekje ½ gotë djathë 1/4 lugë gjelle kripë Piper Përgatitja: Ngrohni fillimisht...