Po Shfletoni tek: AKTUALE

Moti për fundjavë

Moti për fundjavë

ot, mbi vendin tonë, parashihet të mbajë mot kryesisht i vranët me temperarura që do të lëvizin në mes 3 e 9 gradë celsius. Nesër, po ashtu, parashihet të mbajë mot kryesisht i vranët,...
Përfaqësues të Vetëvendosjes dhe Këshillit Evropian flasin për Demarkacionin

Përfaqësues të Vetëvendosjes dhe Këshillit Evropian flasin për Demarkacionin

Një delegacion i Lëvizjes Vetëvendosje takoi përfaqësuesit e Këshillit Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë, kryesuar nga Carl Bildt, ish-kryeministër dhe ish-ministër i Punëve të...
Deputetët të marrin përgjegjësinë për Demarkacionin, ose vendi të shkojë në zgjedhje

Deputetët të marrin përgjegjësinë për Demarkacionin, ose vendi të shkojë në zgjedhje

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut thekson se deputetët e Kuvendit të Kosovës ta marrin përgjegjësinë dhe të përcaktohen, pa humbur kohë nëse do ta ratifikojnë...
Protestë për ta votuar demarkacionin

Protestë për ta votuar demarkacionin

Derisa në Kuvendin e Kosovës pritet të mbahet seanca e jashtëzakonshme për demarkacionin, para Kuvendit është paralajmëruar një protestë paqësore me kërkesën për miratimin e...
Hapet ekspozita “Bazë”

Hapet ekspozita “Bazë”

Sot Muzeun e Kosovës do të bëhet hapja solemne e ekspozitës “Bazë”, e para e konceptuar si e tillë, ku do të prezantohen eksponate të periudhave të ndryshme historike që nga Neoliti e...
Kuvendi seancë të jashtëzakonshme, në rend dite Demarkacioni

Kuvendi seancë të jashtëzakonshme, në rend dite Demarkacioni

Kuvendi i Kosovës sot do të mbajë sërish seancë të jashtëzakonshme dhe në rend dite është ratifikimi i marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi. Seanca do të fillojë në ora 10:00....
Lajçi: Debatet nuk e dëmtojnë Vetëvendosjen

Lajçi: Debatet nuk e dëmtojnë Vetëvendosjen

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Ali Lajçi, nuk e sheh shumë serioze fyerjen që deputetja Aida Dërguti ia ka bërë ish-liderit të kësaj lëvizje, Albin Kurti. Ai ka thënë se debatet nuk e...
Gashi sot në Komisionin për Mbikëqyrjen e AKI-së

Gashi sot në Komisionin për Mbikëqyrjen e AKI-së

Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë sot mban mbledhjen e radhës. Në Komision i pranishëm do të jetë edhe drejtori i Agjencisë së Kosovës për...
Prezantohen të gjeturat nga monitorimi i institucioneve korrektuese në Kosovë

Prezantohen të gjeturat nga monitorimi i institucioneve korrektuese në Kosovë

Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës (QKRMT), përkrahur nga Fondacioni për Shoqëri të Hapur (OSI) dhe Civil Rights Defenders (CRD), mban konferencën “Të drejtat...
Mbahet takimi i Këshillit ministror për integrim evropian

Mbahet takimi i Këshillit ministror për integrim evropian

Sot Ministria e Integrimit Evropian organizon takimin e rregullt të Këshillit Ministror për Integrim Evropian. Në këtë takim do të merr pjesë edhe kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj.