Është e trishtuar që fundi i yjeve të preferuar të Hollywoodit gjithmonë do të na kujtojë për veprat e lëna gjatë karrierës së tyre.

Heath Ledger ishte duke xhiruar filmin  “The Imaginarium of Doctor Parnassus” kur humbi jetën tragjikisht. Obduksioni tregoi mbidozën si shkak të vdekjes. Trupi i tij u gjet në vitin 2008, në një ndërtesë banimi në pjesën elitare në Nju Jork.

Anton Yelchin, aktori i ri amerikane me prejardhje ruse, ndërroi jetë një aksident bizar. Aktori i njohur nga “Start Trek Beyond” pësoi aksident me automobil. Ai ndërroi jetë si pasojë e plagëve të marra.

Brandon Lee, i biri i Bruce Lee, kishte vetëm 28-vjet, kur vdiq në setin e filmit ‘The Crow’. Në fakt, gjatë xhirimeve, në vend të plumbave të rremë ishin përdorur plumba të vërtetë. Në skenën ku një hajn shtie në Brandon, duke e qëlluar në stomak. Kjo shkaktoi vdekjen e tij dhe shumica sot dyshojnë për një vrasje të qëllimtë.

Bruce Lee ndërroi jetë pasi përfundoi xhirimin e filmit ‘Enter the Dragon’. Pas darkës me kolegë, ai u ankua për dhimbje të madhe në kokë. Kishte konsumuar një tabletë kundër dhimbjeve, ra për të fjetur dhe nuk u zgjua më.

Për vdekjen e tij është folur me vite të tëra dhe ka pasur teori se ai është vrarë nga mafia kineze, Triada, se është helmuar, ndërsa kishte informacione se në lukthin e tij është gjetur kanabis, si dhe kombinim i tepruar të barnave për relaksim të muskujve dhe antibiotikëve.

Marilyn Monroe është gjetur e vdekur në shtëpinë e saj më 5 gusht 1962. Atë e gjeti psikiatri i saj në orët e hershme të mëngjesit. Versioni zyrtar i vdekjes së saj është mbidoza e barnave, por për vdekjen e saj ka shumë teori. Gjatë asaj kohe, ajo po xhironte filmin ‘Something’s Got to Give’.

Oliver Reed ndërroi jetë në Maltë, në pushim gjatë xhirimit të filmit ‘Gladiator’. Shkaktar i vdekjes ishte goditja në zemër.

Philip Seymour Hoffman ndërroi jetë në vitin 2014, nga mbidoza gjatë xhirimit të filmit ‘The Hunger Games: Mockingjay’.

John Ritter ishte i njohur nga rolet në seri të shumta. Ai ishte i njohur nga seria “Tetë rregulla të thjeshta”. Ai vdiq në vitin 2003 për shkak të një problemi shëndetësor.

Clark Gable ndërroi jetë nga sulmi në zemër derisa po xhironte filmin ‘The Misfits’. Partnerja e tij në këtë film ishte Marilyn Monroe, e cila ndërroi jetë një vit pas tij.