January 25, 2021

Chessecake


Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/odalotit/public_html/wp/wp-content/plugins/wp-post-author/includes/awpa-functions.php on line 162

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/odalotit/public_html/wp/wp-content/plugins/wp-post-author/includes/awpa-functions.php on line 163

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/odalotit/public_html/wp/wp-content/plugins/wp-post-author/includes/awpa-functions.php on line 164

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/odalotit/public_html/wp/wp-content/plugins/wp-post-author/includes/awpa-functions.php on line 165

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/odalotit/public_html/wp/wp-content/plugins/wp-post-author/includes/awpa-functions.php on line 166

Chessecake 

Receta:
•Biskota
•gjalp
•Djath i butë,philadelphia
•Double krem
•Sheqer pluhur
•fruta të kuqe ose cdo lloj fruti që ju pëlqen dhe sheqer per zierjen e frutave.
•xhelatin

Marim frutat dhe i vendosim në tenxherje për zierje hedhim sheqer dhe përziejmë,e heqim sa të mari valë dhe e kullojmë që ti ndajme farat dhe e vendosim në një anë që të ftohet.
Pjesa e parë:
Thërmojmë biskotat dhe i hedhim gjalbin e shkrirë i perziejmë dhe i vendosim te tepsia që do përgatisim ëmbëlsirën dhe pastaj e vendosim në frigorifer.
Pjesa e dytë:
Në një tas hedhim djathin,sheqer pluhurin dhe perziejme shtojme double kremin pastaj shtojme recelin e frutave dhe ruajme pak recel per pjesën e tretë.
I pëziejme bashk pastaj marim 2 luge xhelatinë dhe 8-9 luge ujë ambjenti dhe lemë të rri 5min pastaj e vendosin në banjomarin në një tas me uje te ngrohtë derisa te shkrihet e gjitha pastaj ja hedhim masës që kemi,i përzijmë bashk të gjitha dhe e vendosim në tepsin ku janë biskotat dhe e lemë në frigorifer për 3orë.
Pjesa e tretë:
Marin pak recel dhe i hedhim xhelatinë dhe pastaj e shtojmë të ëmbëlsira në frigorifer pasi pjesa e dytë të ketë ngrirë dhe e fusim përsësi në frigorifer.